Nesvakidasnji način prerade šumskih gljiva
Stanovnici Rtanjskog vrta su ljubitelji gljiva a i sladokusci, pa istražuju nove načine za konzumirnje i preradu gljiva. Nedavno smo pored rečice Suvaje na jednoj staroj Vrbi pronašli pozamašnu količinu Vrbovače ili Šumskog pileta Laetiporus sulphureus gljivu lepezastog oblika koja raste u grupama (na vrbi ili staroj trešnji) tako da na jednom stablu ili panju može se nabrati zavidna količinu ovih gljiva.
Poznat je svima specijalitet pohovano šumsko pile, finog ukusa i bogate teksture ima ukus pileta, pa otuda i nadimak. Spremali smo ga i pohovanog i mariniranig u ulju i belom luku. No puno je slanih varijacija na temu a jedna je slatka, Slatko od Vrbovače je nešto sasvim novo, pre par godina na jednoj gljivarijadi u Srbiji smo probali slatko od Vrbovače i ova bogata berba je bila idealna prilika da se malo igramo u kuhinji.
Pre svega treba navesti da se ova gljiva smatra uslovno jestivom, što znači da se pre bilo kakve pripreme mora dobro termički obraditi (prokuvati u vodu 10minuta) da bi se kuvanjem oslobodila oksalna kiselina koju ova gljiva sadrži, pa tek onda nastaviti pripremu. Inače oksalna kiselina je jedan od glavnih uzroka kamenja u bubrezima. Još jedno pravilo kod ove gljive je da kada se konzumira sa alkoholom izaziva probleme u sistemu za varenje.
Pređimo na pripremu 🙂
Sveze oprane i očišćene Vrbovače iseći na komade dovoljno velike da mogu da stanu u posudu za kuvanje , staviti u ključalu vodu i kuvati deset minuta dok ne odmeknu. Skuvane gljive procediti i ostaviti da se prohlade a zatim ih iseckati na kockice veličine 2cm. Za to vreme ukuvati šećer i vodu sa kriškom limuna, količina šećera može da varira u zavisnosti koliko slatko volite, može i po principu na kilo gljiva, pola kilograma šećera. Kada je šećer skroz istopljen tj špinovan dodati iseckane gljive. Staviti da provri i ostaviti da ključa desetak minuta. Smanjiti vatru i nastaviie sa blagim krčkanjem jos 20 minuta.
Kada je slatko spremno i dok je još toplo sipati u sterilne teglice i pasterizovati u rerni na 80C0 10minuta
Prijatno!
Autorka ima višegodišnje iskustvo u kreiranju urbanih permakulturnih bašti, od 2019 godine živi i radi na izgradnji permakulturnog imanja i zajednice Rtanjski vrt. Sertifikovani permakulturni dizajner i fitoterapeut. Takodje se bavi očuvanjem straih zanata i pasionirani je gljivar.